Dietetyk

Aneta Dylak

SPRAWDŹ OFERTE
 

Żywienie dzieci i młodzieży

Już od najmłodszych lat nauczmy dziecko zdrowych nawyków żywieniowych. Dajmy mu dobry start w zdrowe, dorosłe życie. Organizm dziecka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje
około 60 różnorodnych składników pokarmowych, które powinny być dostarczane w odpowiedniej ilości. Każdy z tych składników ma inne zadania. Dla człowieka źródłem składników odżywczych jest
pożywienie. Dobrze zbilansowana dieta dostarczy nam
niezbędnych składników odżywczych..

Obecnie problemem krajów rozwiniętych jest nadwaga u dzieci. Jednocześnie obserwuje się u tych samych dzieci zjawisko niedożywienia jakościowego, powodującego jawne lub utajone niedobory jednego lub kilku składników odżywczych, np. niedobory witamin (awitaminozy), niedobory białek itp.; ostre niedobory jakościowe ujawniają się w postaci objawów klinicznych. Wynika to najczęściej ze złego odżywiania, spożywania posiłków nieregularnie, konsumpcji pokarmów typu "fast food".

Żywienie noworodka i niemowlęcia

Najlepszym pokarmem w tym okresie życia dziecka jest mleko matki. Całkowity czas karmienia piersią oczywiście zależny jest od matki i dziecka. Odstawianie od piersi i wprowadzanie nowych pokarmów powinno odbywać się wraz z rozwojem dziecka, gdy maluch może już samodzielnie przyjmować pokarmy. Zgodnie z wytycznymi WHO do 6 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Dieta kobiety karmiącej powinna być zatem racjonalna i dostosowana do potrzeb matki i dziecka. W porównaniu do diety w trakcie ciąży należy ją wzbogacić o 300-600 kcal na dobę w okresie laktacji. Są jednak sytuacje, kiedy matka nie podejmuje karmienia piersią. Przeciwwskazania do karmienia piersią: aktywna nieleczona gruźlica, zakażenie wirusem HIV, terapia izotopami radioaktywnymi, stosowanie niektórych leków przeciwnowotworowych lub przeciwmetabolicznych, ciężka niewydolność nerek. Przeciwwskazania po stronie dziecka: galaktozemia (zaburzenia przemiany cukru) , wrodzona nietolerancja laktozy.

Żywienie dzieci małych

Zapotrzebowanie dobowe na energię wynosi 900-1000kcal na dobę, czyli 90kcal/kg masy ciała w 2 roku życia i 80kcal/kg masy ciała w 3 roku życia dziecka. To naturalny stan zwolnienia tempa przyrostów masy ciała i wzrostu w porównaniu z pierwszym rokiem życia. Małe dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków na dobę w odstępach 3-4 godzinnych. Ze względów zdrowotnych, ale również bezpieczeństwa dziecku nie podajemy:

Prażonej kukurydzy, drobnych cukierków i orzeszków, hamburgerów, chipsów, tłustych frytek, znacznej ilości słodyczy (bezwartościowe puste kalorie prowadzące do otyłości).

Umów się na wizytę
tel. 790 739 976

 

KONTAKT :

Dietetyk mgr inż.    Aneta Dylak

Gdynia
ul.Hryniewickiego 6c/10
(Budynek Sea Towers II piętro pokój nr 10)

Godziny przyjęć:
wtorek 16:00-20:00, czwartek 9:00-14:00

Rejestracja telefoniczna:

tel. kom. +48 790 739 976

Przez e-mail:  aneta@adietetyk.pl

C Copyright adietetyk.pl // Designed by Wojciech Michałowski afortis.pl