Dietetyk

Aneta Dylak

SPRAWDŹ OFERTE
 

Jak zdrowo odżywiać się w ciąży

"Zdrowie matki, a także sposób odżywiania kobiety w okresie poprzedzającym ciążę i podczas jej trwania oraz sposób
odżywiania niemowlęcia są ważne dla zapobiegania chorobom cywilizacyjnym w ciągu całego późniejszego życia człowieka". Światowa Organizacja Zdrowia,2004


Zarówno przed ciążą jak i w trakcie jej trwania ważne jest prawidłowe odżywianie, które zapewni prawidłowy przebieg ciąży i optymalny rozwój dziecka. Do najważniejszych elementów zdrowego żywienia ciężarnej należy z jednej strony pełne pokrycie zapotrzebowania na energię, białko, witaminy, składniki mineralne i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a z drugiej strony unikanie nadmiernego spożycia pokarmów. Żywienie kobiet w ciąży wymaga umiejętnego doboru produktów zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. W okresie poprzedzającym ciążę podstawowe znaczenie ma prawidłowa masa ciała przyszłej matki. Zarówno niedobory pokarmowe, jak i nadmierne żywienie mogą mieć negatywny wpływ na płód i przebieg ciąży. Kobiety mające przed ciążą niedowagę częściej rodzą dzieci z małą masą urodzeniową (poniżej 2500g), a umieralność okołoporodowa dzieci jest częstsza niż u kobiet o prawidłowej masie ciała. Należy pamiętać ,że również nadwaga i nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży mogą mieć niekorzystne skutki zarówno dla matki jak i dziecka. Nadmiar masy ciała matki zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, konieczności wykonania cięcia cesarskiego, krwotoku po porodzie, infekcji dróg rodnych, infekcji rany poporodowej, a także urodzenia zbyt dużego dziecka (powyżej 4000g). Kobiety ciężarne z nadwagą powinny zatem unikać nadmiernego przyrostu masy ciała podczas ciąży. Odżywianie matki programuje płód do przyszłego rozwoju dziecka. Negatywny wpływ na "programowanie płodu" może mieć: nieprawidłowe żywienie lub zaburzenia wchłaniania, zmniejszony przepływ łożyskowy, nieprawidłowa funkcja ukł. krążenia płodu, zaburzenia czynności bariery łożyskowej.

Zalecany przyrost masy ciała w kolejnych trymestrach ciąży wg Institute of Medicine:

BMI przed ciążą

I trymestr

II i III trymestr

<19,8

2,3 kg

0,5kg / tydzień

19,8-26

1,6 kg

0,4kg/ tydzień

>26

1kg

0,3kg/ tydzień

Masa ciała matki przed i przyrost w trakcie ciąży:

Na wielkość przyrostu masy ciała w ciąży składają się następujące elementy:

. dziecko 3000 - 4000g
. piersi 500 - 1000g
. krew 2000 - 2500g
. płyny ustrojowe inne niż krew 500 - 1000g
. tkanka tłuszczowa 2500 - 3500g
. tkanka tłuszczowa 2500 - 3500g
. łożysko 500 - 1500g
. płyn owodniowy 1000 - 150

Białko jest podstawowym składnikiem pokarmowym w żywieniu kobiety ciężarnej. Jest niezbędne do budowania tkanek zarówno płodu jak i łożyska, oraz powiększającej się macicy, a także do wytwarzania białek matczynej krwi.

Tłuszcz powinien stanowić 30% zapotrzebowania energetycznego. W tym do 10% kwasy tłuszczowe nasycone. Należy zwiększyć zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe do 6-8%. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone dzielimy na omega-6 (olej słonecznikowy, sojowy) i omega-3 (ryby morskie).

Kwas foliowy czyli folacyna to jedna z najważniejszych witamin dla prawidłowego rozwoju płodu. Bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu.

Witaminy antyoksydacyjne, tj witaminy E,C i beta-karoten, stanowią ważny system ochrony przed działaniem wolnych rodników tlenowych, które powstają w procesach przemiany materii i niekorzystnie wpływają na zdrowie przez uszkadzanie struktur biologicznych organizmu.

Wapń jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu kości i zębów .Odgrywa ważna rolę w profilaktyce osteoporozy, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi oraz zwiększa odporność organizmu na powstanie nowotworów jelita grubego.

Żelazo odgrywa podstawowa rolę w prawidłowym wytwarzaniu hemoglobiny, niezbędnej do transportu tlenu z płuc do tkanek. Odpowiednia ilość żelaza w trakcie ciąży ma znaczenie dla prawidłowego wytwarzania krwi przez płód. Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości. O niedokrwistości możemy mówić gdy poziom żelaza jest po niżej 11g/dl.

źródło : " Żywienie kobiet w ciąży ", Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Umów się na wizytę
tel. 790 739 976

 

KONTAKT :

Dietetyk mgr inż.    Aneta Dylak

Gdynia
ul.Hryniewickiego 6c/10
(Budynek Sea Towers II piętro pokój nr 10)

Godziny przyjęć:
wtorek 16:00-20:00, czwartek 9:00-14:00

Rejestracja telefoniczna:

tel. kom. +48 790 739 976

Przez e-mail:  aneta@adietetyk.pl

C Copyright adietetyk.pl // Designed by Wojciech Michałowski afortis.pl